Čo o mne viete alebo ešte neviete

Ako vám už úvodný obrázok správne napovedal, autorom obsahu tejto stránky je Lukáš Holas, teda ja. Jedným z mojich najväčších záľub je cestovanie, spoznávanie známych aj menej známych kútov našej veľkej, očarujúcej, ale niekedy aj nebezpečnej planéty. Popritom sa nejako samo od seba zvýšil aj môj záujem o zachytávanie momentov mojich ciest objektívom môjho fotoaparátu.

A ako to celé začalo? Tých z vás, ktorí si myslia, že dobrodružné cestovanie som mal v krvi od narodenia, budem musieť sklamať. Až do skončenia strednej školy som totiž okrem Českej republiky a Rakúska navštívil viacero krajín v oblasti Stredomoria (Taliansko, Chorvátsko, Egypt, Turecko, španielska Costa Brava a neskôr aj Tunisko) tradičným turistickým štýlom. Pod pojmom „turistický štýl“ pritom chápte ubytovanie v hoteli na pláži s vybavením bežným pre 3- alebo 4-hviezdičkové hotely, občas nejaký ten spoznávací zájazd a potulky okolím. Kým som spoznal odlišný spôsob cestovania, turistický štýl mi úplne vyhovoval.

Karta sa začala obracať a vo mne sa prebúdzať cestovateľský (nie turistický) duch až mojou prvou cestou do menej tradičnej destinácie Slovákov, Pobaltia, po úspešnom zvládnutí maturity v lete 2005. Som nesmierne vďačný môjmu priateľovi Michalovi „Sikli“ Siklenkovi, za to, že ma na túto drobnú výpravu organizovanú ešte cestovnou kanceláriou presvedčil. Možno až neskôr si si, Mišo, uvedomil, akú revolúciu si touto myšlienkou v mojom živote spôsobil. No a potom to už nasledovalo rýchlo. Vďaka výhodám nízkonákladových leteckých spoločností a geografickej blízkosti sa mi počas bakalárskeho a inžinierskeho štúdia na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave podarilo pobehať viacero zaujímavých miest, a to Dublin, Rím, Paríž, Londýn, Istanbul, Praha, Budapešť, Krakow a okolie, karnevalové Benátky, čiastočne Viedeň a rôzne kúty Slovenska.

Hlavné cestovateľské obdobia však obyčajne nastali počas letných prázdninových mesiacov. Prvý rok na univerzite som sa ešte len rozkukával, takže leto som strávil v strednej Európe. Od druhého ročníka sa však každé leto (a dvakrát aj v zime) konala viac alebo menej dobrodružná výprava organizovaná samostatne, bez pomoci cestovnej kancelárie, do rôznych kútov našej planéty obyčajne s dĺžkou od dvoch do piatich týždňov. Tu je zoznam:

S narastajúcim počtom precestovaných kilometrov sa pravdaže uvedený zoznam krajín rozširuje. Momentálne vyzerá mapka mnou precestovaného sveta takto:

Záverom sa chcem poďakovať všetkým, ktorí ma v tejto záľube podporujú alebo ju zdieľajú. Špeciálna vďaka patrí mojim spolucestovateľom na veľkých cestách do exotických kútov sveta - mômu bratovi Jurajovi, celej mojej rodine, Michalovi Siklenkovi, Lenke Dudovej, Vladimírovi Lištiakovi a Petrovi Reťkovskému. Takisto som vďačný mnohým spolužiakom z FMV za príjemnú spoločnosť počas kratších výletov po Európe, Erike Feketovej, Linde Kiskovej-Bohušovej, Vande Hlinkovej-Bohušovej a ďalším ľuďom z môjho okolia za dlhodobé myšlienkové sprevádzanie ma po celom svete.